I. ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
1. Сдружение Българска Баскетболна Лига – ББЛ (ББЛ) съвместно с Българска Федерация по Баскетбол (БФБ) (наречени в Правилата „организаторите“) организира, провежда и администрира в цяла България Българска Баскетболна Лига (ББЛ) – В група за мъже.
II. ПРАВО НА УЧАСТИЕ
2. Право на участие в първенството на ББЛ „В“ група – мъже, имат отбори, които отговарят на следните условия:
2.1. В срок 15 юни всяка година да внасят в ББЛ официална заявка за участие по образец от лице, което има право да представлява отбора, посочено лице за контакти и email за официална кореспонденция на email адрес на ББЛ: bbobasketball@gmail.com;
2.2. В срок до 25 юни всяка година да преведат по банков път на сметката на ББЛ депозит в размер на 400 лв.
2.2.1. Депозитът се възстановява или прехвърля за новия сезон след приключване на текущия.
2.2.2. Депозитът не може да бъде използван за плащания по време на текущия сезон.
2.3. Нямат финансови задължения към ББЛ, нито към треньорите или състезатели, работещи по писмен договор с отбора;
2.4. В предвидените от тези Правила срокове са картотекирали минимум 10 броя правоспособни състезатели и поне един треньор притежаващ нужния лиценз за „В“ – мъже.
III. УСЛОВИЯ НА ПРОВЕЖДАНЕ
3. Първенството на ББЛ „В“ група, се провеждат за мъжки отбори. Навсякъде в Правилата при споменаване на думата “първенство” се има предвид мъжко първенство в ББЛ.
4. Първенството включва редовен сезон и плейофи.
4.1. Отборите взели участие в редовния сезон се ангажират и с участие в плейофите, но при условие, че са се класирали за тях;
4.2. На клубове чиито отбори напуснат първенството, независимо от етапа в първенството, се налагат следните санкции:
4.2.1. Губят мястото си в ББЛ, като при желание за участие в ББЛ през следващия спортно състезателен сезон, се минава през квалификации ако е необходимо попълване на групата;
4.2.2. Отнемане на всички спечелени трофеи от текущия сезон на ББЛ.
4.2.3. На отборите които напуснат или прекратят участие във вече стартирало първенство на ББЛ, независимо от етапа в първенството и причината, се налагат санкции съгласно Дисциплинарно Административни Правила (ДАП) на ББЛ.
5. Първенствата ще се провеждат на турнирен принцип по региони.
6. За сезон 2024/2025 първенството на ББЛ разделя България на 4 региона – Запад, Център, Изток и Юг. За централен град във всеки регион се приемат, както следва: Запад – София, Център – Велико Търново, Изток – Варна и Юг – Пловдив.
7. Във всеки регион се провежда вътрешно първенство.
8. Срещите се провеждат в определени от Организаторите зали, отговарящи на всички изисквания на FIBA, БФБ и ББЛ, в условно определените центрове по региони.
9. Участващите отбори имат право да заявят по едно домакинство на полусезон.
9.1. Домакинство могат да заявят всички клубове намиращи се на не по-голямо разстояние от 170 километра спрямо условно определения център за съответния регион (точка 7).
9.2. За да се проведе домакинство, залите в които клубовете заявяват домакинства трябва да отговарят на всички условия и изисквания на FIBA, БФБ и ББЛ.
9.3. Домакинство се заявява и определя преди началото на сезона, когато се изготвя цялата програма за редовния сезон.
10. Първенството ще се провежда при наличието на не по-малко от 6 отбора при мъжете във всеки регион.
11. Първенството се провежда по региони във формат – редовен сезон всеки срещу всеки, в 2 или 3 завъртания (определя се от броя на отборите в съответния регион). След приключване на редовния сезон се провежда фаза на плейофи, в серии до 2 победи от 3 мача.
12. Програмата за първенството се изготвя 5 дни след теглене на жребия по време на техническата конференция преди началото на текущия сезон и се изпраща по електронната поща на ръководителите на отборите не по-късно от 20 дни преди започването на първенството. Ако отбор не е съгласен с посочените в програмата дата или начален час за някоя от срещите, неговият ръководител трябва да уведоми писмено (по електронната поща) ББЛ в рамките на 72 часа след изпращането на програмата.
13. Всички срещи се провеждат по действащите официални баскетболни правила на FIBA.
IV. ДЛЪЖНОСТНИ ЛИЦА В СРЕЩИТЕ
14. Съдии и дежурен представител
14.1. Всяка среща се обслужва от минимум двама съдии.
14.2. Съдийските такси са определени и записани в таблицата на БФБ, която регламентира размера на хонорарите на длъжностните лица, обслужващи състезанията по баскетбол;
14.3. Срещите от ББЛ „В“ група – мъже, се обслужват от съдии, лицензирани от БФБ;
15. Секретарски апарат– Организаторът ползва лицензирани към БФБ лица за секретарския апарат: секретар и времеизмервач на 24 секунди.
15.1. Секретарите трябва да са облечени с еднообразно облекло – ризи, фланелки, якета, анцузи или други. В случай, че организаторът предостави облекло на секретарите, от целия секретарски апарат за срещата трябва да е облечен с него.
15.2. За дейността на секретарския апарат и стриктното изпълнение на задълженията им се упражнява контрол от дежурния представител на срещата и/или представител на ББЛ.
16. Статистици– Организаторът осигурява водене на теренна компютърна статистика на живо, на игровите показатели на срещите от първенството.
16.1. Копие от статистическия протокол се предоставя на полувремето и след завършването на срещата на дежурния представител на срещата и на участващите отбори, както и на всички представители на медии за масова информация, които изявяват желание.
16.2. Статистическите данни се изпращат по електронната поща на ББЛ с копие до БФБ най-късно 30 минути след края на срещата.
17. Дежурен лекар– Организаторът осигурява медицинско лице на състезанието, назначен със заповед на медицински център или медицинско заведение. Допускат се и медицински лица без назначение, но с представено валидно Удостоверение за членство в Български Лекарски Съюз.
17.1. За дежурно медицинско лице на състезанието не може да се назначава лекар на отбор – участник в същото състезание.
17.2. При неявяване на назначено със заповед медицинско лице, срещата не може да започне.
18. Фотограф – Организаторите осигуряват фотограф за срещите от първенството.
19. Видеооператори – Организаторите осигуряват заснемане на мачовете от първенството спрямо договореностите между БФБ и ББЛ.
20. Озвучител/информатор– Озвучаването на залата с музика е допустимо по време на загрявката, едноминутните прекъсвания, почивките между периодите на играта, както и по време на мача, но само в моментите, когато топката е мъртва.
20.1. Не се допуска озвучаване на залата с музика по време на игра.
20.2. Не се допуска ползването от публиката на музикални инструменти, тромби, сирени, тъпани и допълнителни тон-колони за озвучаване, намиращи се на по-малко от 10 метра от съдийската маса или отборните скамейки.
20.3. По време на среща от ББЛ, радиоуредбата в залата е допустимо да се ползва единствено от назначения информатор за текуща информация на публиката.
20.4. Информаторът няма право по време на периодите или интервалите от играта (включително и при спряно време за игра) да отправя призиви, да прави оценки на съдийски решения или на поведението на длъжностни лица, състезатели и други.
21. Охрана
21.1. Преди всяка среща, организаторите определят координатор по сигурността на срещата, който се подписва в протокола и е на разположение на старши съдията и на дежурния представител за взаимодействие с органите на съответната областна дирекция на МВР.
21.2. Организаторът уведомява писмено съответната дирекция на полицията или лицензирана охранителна фирма, не по късно от 48 часа преди насрочена среща за:
21.2.1. мястото, началния час и имената на отборите, които ще играят помежду си;
21.2.2. очаквания брой зрители от отбора-домакин и гостуващия отбор;
21.3. Всеки БК, участващ в ББЛ, трябва да определи за придружител на феновете на своя отбор отговорник, който се ползва с авторитет сред тях. Придружителите трябва да предприемат мерки съгласно чл. 17 ал. 2 от Закона за опазване на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия (ЗООРПСМ).
22. Задължително е всеки отбор да има два екипа – един в светъл и един в тъмен цвят. На екипите трябва да има номера, поставени според изискванията на FIBA, като е позволено за номера да се ползват 0, 00 и всички цели числа от 1 до 99.
V. ИЗИСКВАНИЯ И ОБОРУДВАНЕ В ЗАЛАТА.
23. Изправни технически съоръжения по изискванията на официалните баскетболни правила на FIBA.
24. Размери на таблата 180 см (+3 см) в хоризонтална и 105 см (+2 см) във вертикална посока. Долните и страничните ръбове на таблата да бъдат обезопасени с тапицировка по изискванията на Официалните баскетболни правила на FIBA.
25. Монтирани на таблата специални чупещи се обръчи, които поддават свободно при пряко натоварване върху тях – по изискванията на Официалните баскетболни правила на FIBA.
26. Резервно баскетболно табло от подходящ прозрачен материал с чупещ се ринг, съгласно изискванията на Официалните баскетболни правила на FIBA, готово за монтаж.
27. Летва за измерване височината на баскетболните рингове.
28. Информационно табло, отчитащо времетраенето низходящо от 10 мин. към 0 мин.
29. Уред за 24 секунди, стопиращ се отделно от информационното табло, с 4 или 2 монитора, отчитащи периода низходящо от 24 сек. към 0 сек. и поставени по изискванията на Официалните баскетболни правила на FIBA.
30. Оборудване с най-малко два подчертано различни сигнала с много силен звук по изискванията на чл. 3.4.3 от Официалните баскетболни правила на FIBA.
31. Радиоуредба с микрофон.
32. Табелки за броя на нарушенията на състезателите и сигнални показатели за отборните нарушения, отговарящи по изисквания и размери на Официалните баскетболни правила на FIBA.
33. Стрелка-показалец за алтернативно притежание на топката.
34. Постоянна интернет връзка за нуждите на статистиката.
35. В залата трябва да има 14 седящи места, находящи се в зоната на отборната скамейка за: старши треньор, треньор, до пет души ръководство или придружители на отбора /ръководител, лекар и други/ и до седем редовни резервни състезатели, записани в състезателния протокол. За лицата, заели места на резервната скамейка, носи отговорност старши треньора на отбора.
36. В спортните зали, в които зад резервната скамейка на гостуващия отбор има трибуна за зрители – на първите три (3) реда задължително, а по преценка на дежурния представител на срещата – до пет (5) реда, не се допускат зрители. Освободените редове могат да се ползват единствено от лица или привърженици, посочени от ръководството на гостуващия отбор. Това изискване се отнася и за спортните зали, в които са монтирани защитни козирки над отборите.
37. Температурата в залата по време на срещите не трябва да бъде под 16С.
38. Баскетболни топки – Организаторите предоставят най-малко четири (4) годни за разгряване и игра топки, отговарящи на изискванията на Официалните баскетболни правила на FIBA. Топките трябва да бъдат размер N 7.
VI. ФИНАНСОВИ УСЛОВИЯ
39. Такса мач.
39.1. Размерът на таксата за един мач, за един отбор през сезон 2024/2025 в ББЛ В група е 250 лв.
39.2. Таксата мач трябва да бъде платена най – късно 30 минути преди началото на всяка среща;
39.3. Отбор не може да започне баскетболна среща ако има просрочени финансови задължения;
39.4. При желание отправено от отборите се допуска таксата мач за всички срещи от фаза редовен сезон да бъде платена в началото на сезона.
40. Такса за картотека.
40.1. Размерът на таксата за картотека през сезон 2024/2025 в ББЛ В група е в размер на 50 лв. за всеки състезател и треньор.
41. Всички такси, глоби и други плащания свързани с ББЛ В група могат да бъдат плащани чрез следните два начина:
41.1. По банков път в банкова сметка на ББЛ:
Банка: ДСК
Титуляр: ББЛ
IBAN: BG45STSA93000031154322
BIC: STSABGSF
41.2. В брой на представител на ББЛ;
VII. ИЗИСКВАНИЯ ПРЕДИ СРЕЩА
42. Най-късно 30 минути преди обявения начален час на всяка среща, отборите трябва да имат коректно попълнен тимов лист в електронната платформа на БФБ. При неявяване в срок или представяне на некоректно попълнени отборни документи на клуба се налага санкция съгласно ДАП на ББЛ, които са неразделна част от тези Правила.
42.1. В тимовия лист трябва да бъдат вписани имената, номер на картотеката и номерата на екипите на всички правоспособни състезатели от отбора, които ще участват в предстоящата среща. При некоректно попълнена информация, на клуба се налага санкция съгласно ДАП на ББЛ, които са неразделна част от тези Правила;
42.1.1. За всяка среща, броят на записаните състезатели в тимовия лист на всеки отбор трябва да бъде минимум 8 и максимум 12. При наличието на по-малко от 8 състезателя, отбора дължи глоба съгласно ДАП, като срещата може да започне само при условие, че има най-малко пет /5/ правоспособни състезателя, готови за игра
42.2. Имената на състезателите трябва да бъдат наредени по възходящ ред на номерата на екипите им, като след имената на капитана на обора трябва да се впише съкращението “КАП“;
42.3. В тимовия лист трябва да бъдат вписани и всички други членове на персонала на отборната скамейка (треньор, помощник треньор и придружители на отбора), които имат право да стоят в зоната на отборната скамейка по време на срещата;
42.4. Състезатели, чийто имена не са вписани в тимовия лист вписан в електронната система на БФБ преди началото на срещата, не могат да участват в срещата, нито тимовият лист може да се променя, след началото на срещата;
VIII. КАРТОТЕКИРАНЕ
43. Всеки клуб участник в ББЛ „В“ група – мъже, трябва да картотекира минимум по 10 различни състезателя за всеки от отборите си в различните групи и един треньор най-късно до 15-ти септември на текущата година.
43.1. Максималната допустима бройка за картотека за всеки отбор е 30 състезателя.
44. За картотекиране на състезателите и треньорите в представителните отбори в първенството на ББЛ „В“ група – мъже, за сезон 2024/2025 е необходимо упълномощен представител на отбора, който носи отговорност за редовността на представените документи, да представи:
44.1. Списък-формуляр по актуален образец с всички данни, попълнени електронно. Списъкът трябва да бъде изпратен в електронен формат, в който е получен на мейла на отбора от електронната поща на ББЛ – bbobasketball@gmail.com;
44.2. Декларация подписана от официално лице представляващо отбора, че няма дължими плащания към треньори и състезатели към 1-ви септември на текущата година;
44.3. Декларация подписана от официално лице представляващо отбора, че приема всички спорове във връзка с налагането на административни и дисциплинарни мерки и санкции, да се решават от органите на БФБ и ББЛ и решенията не подлежат на обжалване по съдебен ред;
44.4. Декларация от БК с поименен списък на състезателите, на които е извършен периодичен медицински преглед съгласно изискванията на Наредба №1 от 22.11.2019 г. на МЗ;
44.5. Декларация за участие (оригинал на хартиен носител, който остава в организаторите и не се връща по никакви причини) по образец предоставен от ББЛ, попълнена и подписана собственоръчно от състезателя. За състезателите под 18 годишна възраст се представя същата декларация по образец предоставен от ББЛ попълнена и подписана от родителите/настойниците;
44.6. Да заплати в описаните срокове, такса за картотека за всеки състезател и треньор съгласно т.40.
44.7. Портретна снимка – преди началото на първата баскетболна среща на отбора си, в която ще участва, състезателят трябва да бъде заснет от фотограф на ББЛ.
45. Картотекирането на състезатели в ББЛ – мъже, се извършва в два трансферни периода:
45.1. Първи период – преди началото на спортно – състезателната година, най–късно до 17:00 часа на 15-ти септември на текущата година, като трябва да бъде запълнена минималната бройка от по 10 различни състезателя за всеки отбор и най-малко един треньор;
45.2. Втори период – след приключване на първи кръг в съответната група до 17:00 часа на 01.03.2025 година. В този период може:
45.2.1. Да бъдат картотекирани нови състезатели, които към този момент не са картотекирани в друг клуб участник в ББЛ за текущия сезон;
45.2.2. Картотекирани състезатели в клуб участник в ББЛ за текущия сезон, да преминат в друг клуб участник в ББЛ;
45.2.3. Да бъдат отписвани вече картотекирани състезатели.
45.3. След началото на етап плейоф отборите нямат право да картотекират състезатели до края на спортно-състезателния сезон 2024/2025.
45.4. Във всеки случай от изброените в предходните точки не трябва да бъде превишавана общата бройка от 30 състезателя или нарушавана минималната бройка от 10 състезателя.
46. БК има право да дублира картотеката на свои състезатели в повече от един свой отбор в ББЛ Б и В група при следните условия:
46.1. Един състезател роден през 2003 година или преди това;
46.2. Двама състезатели родени в периода 01.01.2004 година до 31.12.2005 година включително;
46.3. Родени през 2006 година или след това няма ограничение в броя на дублираните състезатели.
46.4. Един и същи състезател няма право да бъде прехвърлян от един отбор в друг на един и същ клуб повече от два пъти.
46.5. При дублиране на състезател от ББЛ Б група в отбор участващ в ББЛ В група се дължи такса за картотека съгласно т.40;
46.6. Прехвърлянето на вече картотекирани състезатели от един отбор на клуба в друг се извършва чрез изпращане на email до bbobasketball@gmail.com в сроковете описани в т. 50.
47. Състезатели картотекирани в НБЛ през текущия сезон нямат право да бъдат картотекирани в отбори участващи в ББЛ В група.
48. Състезатели картотекирани в ББЛ А група през текущия сезон нямат право да бъдат картотекирани в отбори участващи в ББЛ В група, освен ако не са родени през 2007 година или след това.
48.1. Състезатели родени през 2006 година или преди това, картотекирани в ББЛ А група през текущия сезон, имат право да бъдат картотекирани в ББЛ В група само след заличаване на картотеката им в ББЛ А група за текущия сезон.
48.2. При дублиране на състезател от ББЛ А група в отбор участващ в ББЛ В група се дължи такса за картотека съгласно т.40;
49. Състезател картотекиран в отбор участник в ББЛ В група няма право да бъде картотекиран едновременно и в други отбори участващи в ББЛ В група.
50. За коректна картотека на състезател по време на сезона или прехвърляне на състезател между А, Б и В група се зачита, ако са изпълнени всички условия от точка 44, най-късно до 72 часа преди началния час на предстояща среща на отбора.
50.1. Ако условията са изпълнени по-малко от 72 часа преди началото на дадена среща, то състезателят няма право да играе в предстоящата среща, а ще има право да играе от следващата среща на отбора;
51. Един състезател не може да бъде картотекиран в повече от два отбора участващи в ББЛ В група за една спортно-състезателна година. Изключения се допускат при форсмажор след съгласие от ББЛ.
52. Един отбор в ББЛ В група може да дублира картотеката на състезатели само от един клуб участващ с отбори в ББЛ Б и/или А група.
52.1. След като даден отбор бъде прикачен към клуб от ББЛ А или Б група, не може да сменя клуба в рамките на спортно състезателния сезон.
53. Забрана за картотекиране – БК, които имат финансови задължения към FIBA, FIBA Европа, БФБ, ББЛ, треньорите, работещи по писмен договор с БК и/или състезатели със сключен професионален договор, нямат право на картотекиране на състезатели до изплащане на задължението в пълен размер.
54. Всеки отбор има право да вписва в тимовия си лист за конкретна среща до 7 лица, които нямат състезателни права, но са част от отборната скамейка на съответния отбор (лица част от клуба, лекар, физиотерапевт и придружители на отбора)
IX. ОТЛАГАНЕ НА СРЕЩА
55. Отлагане на среща се допуска единствено при форсмажорни обстоятелства, като ръководителят на отбора трябва да уведоми организаторите и противниковия отбор за тези обстоятелства.
X. КОНТЕСТАЦИИ
56. Подаване и разглеждане на контестации се извършва при спазване на изискванията на Официалните баскетболни правила на ФИБА.
57. Отбор може да подаде контестация ако интересите му са неблагоприятно засегнати от:
57.1. грешка на секретаря, времеизмервача, или времеизмервача на 24 секунди, която не е била коригирана от съдиите;
57.2. решение да се присъди служебна загуба, да се отмени, отложи, да не продължи или да не се проведе среща;
57.3. нарушение на приложимите правила за картотекиране.
58. За да бъде допустима, контестацията трябва да отговаря на следната процедура:
58.1. Капитанът на същия отбор (КАП) трябва не по-късно от 15 минути след завършване на срещата, да уведоми старши съдията, че неговият отбор подава контестация срещу резултата от срещата, като се разпише в протокола на срещата, в мястото обозначено като “Подпис на капитана в случай на контестация;
58.2. Отборът трябва да напише основанията за контестацията и да ги даде на старши съдията, не по-късно от 1 час след завършване на срещата;
59. В случай, че контестацията бъде отхвърлена, БК подал контестацията дължи глоба в размер на 200 лв., която трябва да бъде преведена в тридневен срок след отхвърлянето по сметка на ББЛ.
60. Контестациите се разглеждат от Комисия по контестациите в състав по един представител на БФБ, ББЛ и СК към БФБ, в рамките на 48 часа след получаването им, но не по-късно от 4 часа преди началото на следващата среща на клуба.
XI. НЕЗАПОЧНАЛА ИЛИ НЕЗАВЪРШИЛА СРЕЩА
61. Не започнала или незавършила среща поради наложени обективни причини, ако не може да започне или да се поднови до 30 мин. след обявения начален час или прекъсването, се провежда или доиграва при условия и начален час, определени от организаторите след доклад от дежурния представител.
62. Не започнала среща поради неявяване на дежурен лекар може да се проведе само в случай, че се яви правоспособен лекар, назначен със законосъобразна заповед до 30 мин. след обявения начален час на срещата.
XII. НЕЯВЯВАНЕ НА СЪДИЯ ИЛИ ДЕЖУРЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ
63. В случаите, когато не се яви назначеният дежурен представител на федерацията, старши съдията назначава негов заместник от присъстващите в залата правоспособни за ББЛ „В“ група – мъже, дежурни представители или поема неговите функции при отсъствието на такъв.
64. При неявяване на един от назначените съдии на среща, присъстващия по-старши съдия решава дали срещата да бъде прекратена или да назначи един от присъстващите в залата правоспособни за „В“ група – мъже, съдии.
65. Ако не се явят назначените съдии, дежурният представител при възможност назначава правоспособни за „В“ група – мъже, съдии.
66. Когато в залата не се явят назначените дежурен представител и съдии, срещата се пренасрочва, като организаторите определят дата и час.
XIII. СЛУЖЕБНА ЗАГУБА
67. Служебна загуба на среща се присъжда от :
67.1. Старши съдията на срещата, въз основа на чл.20 от Официалните баскетболни правила на ФИБА;
67.2. Организаторите при включване в игра на нередовен състезател и/или състезател със спрени състезателни права;
68. Организаторите може да наложат служебна загуба:
68.1. При неизпълнение от страна на БК на решение на: орган на БФБ (Общо събрание на БФБ, Управителен съвет на БФБ, Етична комисия, Арбитражна комисия, ДАС) или орган на ББЛ;
68.2. При не заплащане в упоменатия в тези Правила срок на таксата за мач и/или глоба по наложено наказание от органите на БФБ и/или ББЛ.
68.3. При неявяване на отбора за насрочена от организаторите среща от ББЛ В група;
68.4. При явяване на по-малко от 5 правоспособни състезателя, готови за игра, за насрочена от организаторите среща от ББЛ В група.
68.5. При напускане на отбора от вече започнала среща от календара на ББЛ В група;
69. Отбор, който е допуснал втора служебна загуба, поради неявяване или напускане на среща, преустановява участието си в ББЛ „В“ група – мъже, като заема последно място в „В“ група – мъже.
XIV. КРАЙНО КЛАСИРАНЕ
70. Крайното класиране на отборите, участници в „В“ група – мъже, се извършва по установената система за провеждане на първенствата на ББЛ.
71. При формат с 12 отбора в дадена група от първенството, отборът завършил на последно място в крайното класиране от редовния сезон изпада в долната група, а на неговото място при желание заема шампионът от долната група. Отборът класирал се на 11-то място играе бараж срещу отборът завършил на второ място в долната група.
72. Ако отбор преустанови участие в Първенството на ББЛ – мъже, преди края на първия полусезон на първенството, постигнатите резултати се анулират.
72.1. Ако отбор преустанови участие в ББЛ – мъже, между полусезоните или през втория полусезон на първенството, постигнатите резултати в първия полусезон първенството се запазват, а за всички негови срещи от втората половина на първенството му се присъждат служебни загуби.
73. В случаите, когато на отбор, участващ в среща по системата на “плейоф”, се присъди служебна загуба, отборът преустановява участието си в следващите кръгове, а серията от срещи се прекъсва, като се присъжда победа в серията на другия отбор.
73.1. Отбор, загубил серия от “плейоф”, поради неявяване или напускане на среща, няма право на участие в следващия кръг от етапа.
XV. НАГРАДИ
74. Връчват се купи и медали на отборите класирали се на първите три места от първенството на ББЛ В група.
74.1. Допълнителни индивидуални статуетки и/или материални награди, могат да бъдат предоставени на отделни състезатели за техните постижения, по решение на организаторите.
XVI. РЕКЛАМНИ И ТЕЛЕВИЗИОННИ ПРАВА
75. ББЛ притежава изключителните права за реклама, за радио и телевизионно разпространение на всички спортни състезания, организирани от нея, като предоставя на договорна основа процент от постъпленията на спортните клубове – участници в състезанието.
76. Отборите имат право да поставят без ограничение реклами върху официалния състезателен екип, стига това да не пречи на ясната видимост на състезателния номер.
76.1. Отборите не са длъжни да постави върху официалния състезателен екип на отбора логото на ББЛ;
76.2. Забранено е върху официалния състезателен екип на БК да бъде поставяно лого на други лиги.
76.3. Отборите са длъжни да поставят върху екипите си ясно видим и различим номер отпред и отзад.
XVII. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
77. БК е длъжен да участва активно и отдадено в инициативи, кампании и проекти на ББЛ, свързани с промотирането на ББЛ, спонсорски активации и маркетинг стратегията, която следва ББЛ, като предоставя състезатели и/или треньори по изискване на ББЛ в уречени място, дата и час.
78. Отборите, които участват в ББЛ В група, са длъжни да спазват разпоредбите на българското законодателство, FIBA, FIBA Европа, БФБ и ББЛ.
79. Отборите участници в ББЛ са длъжни да осигурят адекватното поведение на всички членове на представителния отбор (треньори, състезатели, водач, придружаващи лица), както и на своите фенове по време на баскетболните срещи.
80. При нарушаване на описаните в този документ Правила, се налагат глоби, които са описани в Дисциплинарно административния правилник на ББЛ, който е неизменна част от тези Правила.
81. Този документ определя правилата, по които се провежда първенството на Българска Баскетболна Лига „В“ група мъже.